Ölü balıklar kıyıya vurdu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ‘Kupes’ cinsi yüzlerce ölü yavru balık kıyıya vurdu.

BEHZAT GEZER
MUĞLA

Marmaris Halk Plajı’na vuran yüzlerce küçük balığın avlanmaları yasak olduğu için trolle avlanan balıkçılar tarafından küçük olduklar için denize bırakılmış olabileceği belirtildi.Halk Plajı’nda çok sayıda küçük balığın kıyıya vurduğunu gören vatandaşlar, vatandaşlar kıyıya vurmuş binlerce yavru balık görerek durumu Marmaris Çevrecileri Derneği’ne blidirdi. Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, sahile gelerek incelemelerde bulundu.

Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, yaptığı açıklamada, bölgede yaşayanlarla görüştüklerini ve balıkların dün gece saatlerinde kıyıya vurduğunu öğrendiklerini söyledi.Kutengin, “Bilindiği gibi 12 santimden küçük balıkların avlanması yasak. Ceza yemek istemeyen balıkçılar, boyları 8 ile 10 santim arasında değişen yavru balıkları denize bırakmış olabilirler” dedi.

Kutengin, aldıkları numuleri incelenmek üzere Muğla Üniversitesi Su Ürünler Fakültesi’ne göndereceklerini söyledi. Sahil Güvenlik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Marmaris İlçe Müdürlüğü’ne de konuyla ilgili bilgi vereceklerini belirten Kutengin, gerekli incelemelerin sonucunda durum ortaya çıkacağını ifade ederek, “Ancak, ilk kanaatim ölü balıkların boy yasağına uygun olmadığı için trol tekneleri tarafından denize döküldüğü yönünde” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz